Zdecydowanej większości osób wydaje się, że największą korzyścią kawy jest pobudzenie z samego rana. Jest to oczywiście nieprawda. Wspomniany produkt wykazuje się także bardzo pozytywnym działaniem na stan wątroby. Dlaczego warto regularnie pić kawę?

Korzyści dla serca

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ponad 37000 osób zostało przebadanych przez ostatnie 13 lat przez holenderskich naukowców. Wyniki jednoznacznie wykazały, że spożywanie od dwóch do czterech filiżanek kawy dziennie przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób serca o 20%. Według badaczy w kawie znajdują się substancje chemiczne, które wykazują się właściwościami przeciwzapalnymi. Nie jest jednak rekomendowane dostarczanie organizmowi zbyt dużych ilości kofeiny w trakcie dnia. 

Pozytywne działanie na stan wątroby

Nie wszyscy wiedzą, że wątroba może bardzo skorzystać z właściwości kawy. Omawiany produkt nie tylko będzie strzegł wspomniany organ przed nowotworami. Zmniejszy również ewentualne ryzyko wystąpienia marskości, stłuszczenia czy zapalenia wątroby. Godny uwagi jest również fakt, że przez naukowców została odkryta korelacja między piciem kawy, a zdrowiem wątroby. Należy mieć świadomość, że im więcej kawy będzie się znajdowało w codziennej diecie, tym mniejsza będzie produkcja enzymów wywołujących uszkodzenia czy stany zapalne w tym organie. Wystarczy wypić tylko cztery filiżanki małej czarnej kawy, by zmniejszyć ewentualne ryzyko marskości wątroby aż o 80%. 

Dodatkowa energia

Jak wiadomo, znaczna większość osób sięga po kubek lub filiżankę kawy z samego rana, by się pobudzić. Kofeina nie tylko dodaje odpowiedniej energii, ale również rozbudza. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że po omawiany napój po przebudzeniu sięgają osoby z niedoborem snu. Jest to oczywiście zasługa kofeiny, która zarówno stymuluje do działania, jak i sprawia, że dana osoba będzie bardziej skoncentrowana. Warto wiedzieć, że kawa jest jednym z najlepszych możliwych sposobów na pokonanie uczucia senności, a także zmęczenia.