Dlaczego warto regularnie pić kawę? Jakie są największe korzyści związane z piciem kilku filiżanek tego czarnego napoju dziennie? Czy kawa może się przyczynić do wydłużenia życia?

Kawa chroni przed chorobą Parkinsona

Warto wiedzieć, że choroba Parkinsona jest w najprostszym możliwym ujęciu schorzeniem układu nerwowego, na które narażone są przeważnie osoby starsze. Godny uwagi jest fakt, że do dnia dzisiejszego nie zostało wynalezione lekarstwo na wspomnianą chorobę. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że działania prewencyjne są bardzo ważne. Naukowcy dowiedli, że jednym ze skuteczniejszych sposobów na zapobiegnięcie wspomnianemu schorzeniu jest regularne picie kawy. Badania jednoznacznie wykazały, że osoby, które regularnie piły wspomniany napój, są znacznie mniej zagrożone chorobą Parkinsona, Należy mieć świadomość, że sekretem jest kofeina. Nie dostrzeżono żadnych rezultatów w przypadku osób pijących kawę bezkofeinową.

Ogranicza ewentualne ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów

Według naukowców kawa w niskich cenach w rozsądnych ilościach jest zdrowa. Przeprowadzony został bowiem szereg badań nad korelacją kawy oraz nowotworów. Dostrzeżono, że regularne picie czarnego napoju zdecydowanie zmniejsza zagrożenie rakiem prostaty, jelita grubego, wątroby. Jest to zasługa przede wszystkim antyoksydantów i polifenoli niwelujących stany zapalne w organizmie. 

Człowiek dzięki kawie staje się mądrzejszy

Kawa nie tylko powoduje, że człowiek czuje się pobudzony, ale również oddziałuje na jego zdolności intelektualne. Osobom, które czują się zmęczone, a także im brakuje energii, rekomendowane jest zaparzenie sobie kubka aromatycznego czarnego napoju. Należy zaznaczyć, że dzięki wspomnianej kofeinie zdecydowanie poprawi się czujność, czas reakcji, logiczne myślenie. 

Czy kawa wydłuża życie?

Naukowcy nadal nie wiedzą, jaki składnik kawy jest odpowiedzialny za długowieczność. Wyniki badań jednoznacznie dowiodły, że u osób spożywających kawę ryzyko przedwczesnej śmierci jest niższe aż o 10%. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że antyoksydanty występujące w omawianym produkcie strzegą przed chorobami, a także eliminują bardzo szkodliwe substancje.