kawa dostępne w sklepie internetowym jest jednym z tych produktów, wokół których prowadzi się wiele badań. Jedne badania mówią, że to dobrze, inne, że źle. Ale liczba osób, które go piją, nie maleje. Długa historia kawy nauczyła nas wielu faktów na temat tego napoju. W tym artykule porozmawiamy o korzyściach płynących z picia kawy.

Właściwości kofeiny

Głównym składnikiem kawy jest kofeina. Jest środkiem pobudzającym układy organizmu: poprawia aktywność mózgu, przyspiesza pracę serca, pobudza pracę woreczka żółciowego. Jeśli jednak nadużywasz tego napoju, może to prowadzić do negatywnych konsekwencji: drżenia, wysokiego ciśnienia krwi, zgagi, bezsenności. Spożywana z umiarem i z zachowaniem kilku zasad, korzyści zdrowotne kawy przechylają szalę na jej korzyść.

Stymulacja układu nerwowego

Korzyści zdrowotne z kawy pochodzą już od 1 do 2 filiżanek kawy dziennie, co może pomóc Ci poczuć się mniej zmęczonym. To wszystko działanie kofeiny, która dostaje się do krwiobiegu, a następnie wędruje do mózgu. Tutaj blokuje adenozynę, neuroprzekaźnik hamujący. To z kolei zwiększa produkcję dopaminy, noradrenaliny i adrenaliny. Hormony te zwiększają poziom energii, poprawiają nastrój i ogólne funkcje poznawcze.

Poprawa sprawności fizycznej

Kawa jest dobra dla tych, którzy ćwiczą. Według badań kofeina zwiększa aktywność fizyczną o 11-12%. Wynika to z faktu, że substancja ta powoduje produkcję adrenaliny, o czym była już mowa w powyższym akapicie. Dzięki temu hormonowi Twój organizm jest gotowy do wytężonej aktywności fizycznej. Kofeina rozkłada również komórki tłuszczowe na wolne kwasy tłuszczowe, które organizm może wykorzystać jako paliwo.

 

Kawa chroni przed chorobą Alzheimera i demencją

Naturalna kawa zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera o 65%. Choroba ta jest najczęstszą chorobą neurodegeneracyjną i główną przyczyną otępienia u osób powyżej 62 roku życia. Niestety, na świecie nie znaleziono jeszcze lekarstwa. Aby zapobiec rozwojowi choroby, należy prowadzić aktywny tryb życia, stosować zdrową dietę i unikać stresu.